Discovery: April Key

pril originally hails from the United Kingdom, while spending the formative years of her childhood in sun-soaked Cyprus. A budding creative and artist from a young age, She was drawn to the world of architecture and design and pursued her studies in Interior Design at the University of Edinburgh. Since moving to Istanbul, Turkey in 2013, She has worked with various prominent Istanbul-based interior design firms, as well as producing art work for galleries in Europe and further afield.

April draws from a variety of inspirations and styles, most prominently from the Art-Deco and Post-Modern movement, both favourites of hers, capturing the retro-futuristic aesthetic with her own touch and style. She strongly believes in not designing just products, but creating art which exudes its own individual personality and uniqueness, giving character and vibrancy to the surrounding environment. Her love of colour, light and bold forms shines through in all her work.

April aslen Birleşik Krallık’lı olup, çocukluğunun gelişim yıllarını ”güneşle yıkanmış Kıbrıs”ta geçirmiştir. Genç yaşlardan itibaren mesleğinde ilerleyen bir yaratıcı ve sanatçı olarak, mimarlık ve tasarım dünyasına kapılmış ve Edinburgh Üniversitesi İç Dekorasyon/Tasarım bölümünde çalışmalarını sürdürmüştür. 2013 yılında İstanbul, Türkiye’ye taşındığı günden bu yana, İstanbul merkezli çeşitli önde gelen iç mimarlık firmaları ile çalışmış, Avrupa ve daha uzak bölgelerdeki galeriler için sanat eserleri üretmiştir.

April, çeşitli ilham ve stillerden yararlanarak, en belirgin şekilde Art-Deco ve Post-Modern hareketten (her ikisi de favorisidir) retro-fütüristik estetiği kendi dokunuşu ve stiliyle yakalamıştır. Sadece ürün tasarlamaya değil, aynı zamanda kendi bireysel kişiliğini ve benzersizliğini ortaya çıkaran, çevrelenen ortama karakter ve canlılık veren bir sanat yaratmaya şiddetle inanmaktadır. Onun renk, ışık ve cesur formlara olan sevgisi tüm eserlerinde parlamaktadır.